Vieraslajien kitkentä -lomake

Äänekosken kaupunki haastaa sinut kitkemään vieraslajeja! Vastaa haasteeseen ja kitke tai niitä kesän aikana asuinalueeltasi nopeasti leviäviä ja muilta lajeilta elintilaa vieviä vieraslajeja, kuten lupiineja ja jättipalsamia.

Haasteeseen osallistuminen on helppoa: kokoa porukka, ilmoittaudu mukaan tällä lomakkeella ja nyhdä. Voit kitkeä vieraslajeja koko kesän ajan, aikaa on elokuun loppuun saakka. Haasteen aikana kasveja nyhdetään Äänekosken kaupungin omistamilta maa-alueilta. 

Suojahanskoja ei tänä vuonna jaeta koronatilanteen vuoksi. Ilmoittautumisia toivotaan, jotta kaupunki saa tiedon alueista, joilla torjuntatoimenpiteitä tehdään. Vieraslajien kitkentään tarvitaan maanomistajan lupa ja näin varmistetaan, ettei kasveja kitketä vahingossa yksityisessä omistuksessa olevilta mailta.

Ympäristö ja luonto