Kaupungin ja asukkaiden yhteiset Ilmiökahvit taas perjantaina 27.10.2023

Ilmiökahvilogo
Kaikille avoimet Ilmiökahvit on katettuna taas pe 27.10.2023 klo 13-15 kaupungintalon valtuustosalissa. Luvassa on rentoa oleskelua ilman agendaa. Akmon huilistit esiintyvät ja arvomme kävijöiden kesken pienen Äänekoski-tuotekassin.

Ilmiökahvit on vapaamuotoinen kohtaamispaikka ja niiden tarkoituksena on osallistaa kaupunkilaisia ja tehdä kaupungin työntekijöitä tutuiksi ja helposti lähestyttäviksi. Kaupungin työntekijät voivat työtehtäviensä salliessa pistäytyä kahvittelemassa ja turisemassa ihmisten kanssa. Kahvihetki on ensisijaisesti kuntalaisten ja kaupungin työtekijöiden epävirallinen kohtaamispaikka. 

– Keitämme asukkaiden ja kaupungin työntekijöiden kanssa samaa puuroa ja rakennamme yhdessä tätä kaupunkia mahdollisimman läpinäkyvästi, kaupunginjohtaja Matti Tuononen sanoo.

– Ilmiökahvien yksi päämäärä on ennaltaehkäisevä hyvinvointi, eli ihmiset tapaavat vapaamuotoisesti ja vapaaehtoisesti toisiaan. Kaupunki tarjoaa tähän kohtauspaikan ja pikkupurtavaa.

Ilmiökahvit järjestetään tänä vuonna vielä 15.12.2023. 

Äänekosken kaupunki toteuttaa osallistavaa ja avoimen hallinnon periaatteiden mukaista kaupunkistrategiaansa rohkean avoimesti. Olemme kutsuneet kaikki yhdessä mukaan toteuttamaan Äänekoski-ilmiötä. Äänekosken kaupunki tarjoaa hyvän elämän alustan. Muodostamme alueen yritysten, yhteisöjen ja julkisten toimijoiden kanssa hyvän elämän alustan ja turvaverkon, jonka päälle asukkaamme voivat rakentaa itsensä näköistä elämää tänään ja huomenna. Äänekosken kaupunki tarjoaa uudenlaisena kohtaamispaikkana Ilmiökahvi-tilaisuuksia.

Vapaa pääsy, ei ennakkoilmoittautumisia. Tervetuloa mukaan!

Lisätietoja:

Vs. kulttuurituottaja Heidi Kurtti, 040 194 7982, heidi.kurtti@aanekoski.fi

Viestintäsuunnittelija Suvi Kallioinen, 040 621 2653, suvi.kallioinen@aanekoski.fi

Uutinen julkaistu 23.10.2023, muokattu 6.11.2023 klo 12:26

Uutisia Äänekoskelta

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvointi ja tuki
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Koulunmäen uusi C-rakennus on malliesimerkki modernista koulurakentamisesta

Vuonna 2025 valmistuu Äänekosken Koulunmäen koulun uusi C-rakennus, joka on monin tavoin malliesimerkki modernista koulurakentamisesta. 21 miljoonan euron investoinnissa huomioidaan laajasti ympäristöasiat ja energiatehokkuus. Kierrätyksen ja energiansäästön lisäksi rakennuksen monikäyttöisyys on tärkeässä roolissa. Rakennuksen ulkoasu on moderni ja tyylikäs ja käytössä on uusinta tekniikkaa, mutta luokkahuoneet itsessään ovat hyvin perinteiset.

24.10.2023

Pohjoisen Keski-Suomen kunnat toivovat työllisyysalueen toteutumista ”Alueen perustamistyötä on tehty hyvässä yhteistyössä”

Työllisyyspalveluiden järjestämisvastuu siirtyy kunnille vuoden 2025 alusta. Pohjoisen Keski-Suomen 13 kuntaa, Hankasalmi, Kannonkoski, Karstula, Kinnula, Kivijärvi, Konnevesi, Kyyjärvi, Laukaa, Pihtipudas, Saarijärvi, Uurainen, Viitasaari ja Äänekoski, ovat perustamassa omaa, kuntien yhteistä työllisyysaluetta, jonka vastuukuntana olisi Äänekosken kaupunki.

Äänekosken Vuoden Uusyrittäjä pääsi valtakunnalliseen finaaliin! – Äänestä suosikkisi voittoon!

Yrittäjänpäivänä julkaistu Äänekosken vuoden uusyrittäjä KX-Treeshears Oy:n toimitusjohtaja Kimmo Tossavainen etenee valtakunnallisen kilpailun finaaliin. Suomen Uusyrityskeskukset ry palkitsee vuosittain valtakunnallisen Vuoden Uusyrittäjän. Raadin valitseman Vuoden Uusyrittäjän lisäksi palkitaan yleisön suosikki avoimella äänestyksellä. Omaa suosikkiaan voi äänestää netissä 26.9.-8.10.2023.

26.9.2023

Tervetuloa Äänekosken HYVÄÄ KASVUA -hyvinvointitaitojen opetussuunnitelman julkaisutilaisuuteen

Äänekosken ja Kauniaisten kaupunki julkaisevat yhteistyössä Positive Education Oy:n kanssa kehitetyn hyvinvointitaitojen opetussuunnitelman, joka lahjoitetaan vapaasti kaikkien Suomen koulujen käyttöön. Äänekosken HYVÄÄ KASVUA -hyvinvointitaitojen opetussuunnitelman julkaisutilaisuus järjestetään ke 20.9.2023 klo 14-16 kaupungintalon valtuustosalissa. Julkaisutilaisuuteen ovat kaikki kiinnostuneet tervetulleita mukaan ja mukaan pääsee myös etäyhteyksin!

22.8.2023

Äänekosken lukion urheiluakatemiatoiminnan tarjoamat mahdollisuudet - Tervetuloa Äänekosken lukion ja Jyväskylän urheiluakatemian iltaan 5.9.2023

Äänekosken lukion ja Jyväskylän urheiluakatemian valmentajien ja vanhempien ilta järjestetään tiistaina 5.9.2023 klo 18-20 Äänekosken lukion liikuntasalissa. Lukion aulassa on tarjolla kahvia ja pientä purtavaa klo 17.30 alkaen. Paikalle ovat tervetulleita äänekoskelaisten urheiluseurojen edustajat ja valmentajat sekä toisella asteella opiskelevien urheilevien nuorten vanhemmat. Illan tarkoituksena on tuoda esille Äänekosken lukion tarjoamat mahdollisuudet urheiluakatemiatoiminnan kautta tapahtuvaan tavoitteelliseen harjoitteluun ja käydä keskustelua urheiluvalmennukseen liittyvistä asioista.

Äänekosken taidemuseon kesänäyttely ”Antero Salminen - katoamispistettä etsimässä” on retrospektiivi ja kunnianosoitus edesmenneelle taiteilija, professori Antero Salmiselle

Äänekosken taidemuseon kesänäyttely ”Antero Salminen - katoamispistettä etsimässä” avataan 14.6.2023. Muistonäyttely arvostetusta taiteilijasta ja professorista Antero Salmisesta (1939-2003) peilaa hänen merkittävää tieteellistä ja taiteellista uraansa. Näyttelyssä - kuten Salmisen elämässäkin - kohtaavat tiede ja taide.

12.6.2023