Bändirekisteri

Kulttuuritoimen kokoama äänekoskelaisten yhtyeiden rekisteri auttaa kaikkia kiinnostuneita konserttien ja tapahtumien suunnittelussa. Kulttuuritoimisto ei välitä keikkoja, joten pyydämme ottamaan yhteyttä suoraan bändeihin. Tue paikallista osaamista!

Bändirekisteri on ikä- ja genrerajaton. Toimivat yhtyeet voivat lähettää tietonsa tavalla tai toisella kulttuuritoimistoon, mieluiten sähköpostilla.

Luettelon ajantasaisuus on tärkeää. Pyydämme siis kaikkia yhtyeitä ilmoittamaan muutoksista, ja muita luettelon käyttäjiä ilmoittamaan havaitsemistaan vanhentuneista tiedoista.

Nootit osoitteeseen bandit[at]aanekoski.fi.

Yhteistyössä: kulttuuritoimi, nuorisotoimi, ÄRMY.

…..

Listauksen tyylinkuvaukset ovat bändien omia.

Alabama Riders
(bluesrock)

http://www.myspace.com/alabamariders

Mikko Väisänen, 050 3720 059, alabamariders[at]hotmail.fi

Quuppa Pasanen, basso/laulu
Makke Pasanen, rummut
Mika Äijäläinen, kitara
Mikko Väisänen, kitara


Chainerection
(garagerock)

Juho Hakalax, 050 413 5312, juhohakalax[at]hotmail.com

Juho Aarnio, laulu
Otto Liimatainen, kitara
Antti Makkonen, basso
Juho Hakalax, rummut

Circus Around
(rock’n’roll)

Christa Kaipio, kitta,kaipio[at]gmail.com

Christa Kaipio, basso/laulu
Jaska Liimatainen, kitara/laulu
Paje Pasanen, kitara/laulu
Tarmo Riihimäki, rummut

CMC
(tanssimusiikista rockiin)

http://cmcband.nettisivu.org/

Pekka Paananen, 040 759 3017, cmc.band[at]gmail.com

Pekka Paananen, kitara/laulu
Jussi Korhonen, (basso)/laulu
Tapani Björkman, rummut
Taija Timonen, koskettimet
Eero Kaarakainen, kitara
Sidi Selin, basso
Tapani Pusa, laulu

Duo Tornado
(riemukasta vöyhötystä)

www.duotornado.com

Jukka Vehkala, 0400 547 474, jukka.vehkala[at]gmail.com

Jukka Vehkala, kitara/laulu
Teppo Seppänen, kitara/laulu
Sony Minidiscplayer, kaikki muut soittimet

Gaspard Oil
(pop)

http://www.gaspardoil.com/

Jemo Kettunen, 040 722 6950, jemo.kettunen[at]gmail.com

Jemo Kettunen, laulu/kitara
Ville Koskivaara, laulu/kitara
Matti Kortet, basso
Heikki Kivelä, rummut
Tuomo Savolainen, koskettimet

The Geaggles
(pop/rockcoverit)

http://facebook.com/thegeagglesband
http://instagram.com/thegeaggles_official

thegeagglesband@gmail.com

Luna Kauhanen, laulu/kitara
Akusti Väisänen, laulu/koskettimet
Ansku Rautiainen, basso
Reino Sihvonen, rummut

Gian
(metal)

www.gianmetal.net

Jampe Honkonen, 040 730 5554, jampe.honkonen[at]gmail.com

Jampe Honkonen, laulu
Lassi Pollari, kitara/laulu
Henri Rahm, basso/laulu
Tuomo Laulainen, kitara
Konsta Vehkala, rummut

Heathen Hoof
(heavy rock)

www.myspace.com/heathenhoof

Mikko Nurmi, 044 513 0108, mikko.nurmi[at]pp2.inet.fi

Mikko Nurmi, laulu
Ari Honkonen, kitara, laulu
Tomi Kankainen, basso, laulu
Jani Ruuth, kitara
Juuso Raatikainen, rummut

Improvisages
(kaikkea vapaan improvisaation ja läpisävelletyn musiikin väliltä, vakavasta komedialliseen absurdiuteen, esiintymisen visuaalinen Liimataisen näköinen ilme on erityisen huomion arvoista)

http://www.improvisages.blogspot.com/

Juha Hintikka, improvisages[at]hotmail.com

Jori Mäenpää, koskettimet/koneet...
Juha Hintikka, puhaltimet/lyömät/koneet...

Jimi's Blues Band
(blues, bluesrock, southernrock)

Jukka Sulander, 0400 879 707, ilari.tourunen[at]pp.inet.fi

Jukka Sulander, kitara
Ilari Tourunen, kitara/laulu
Janne Hytönen, rummut
Niko Raitanen, basso

Kymmenes Legioona
(raskasvivahteinen Suomicover)

Jouni Sohlman, jouni.sohlman[at]aanekoski.fi

Mikko Nurmi, laulu
Lassi Pollari, kitara
Jouni Sohlman, basso
Marko Virsunen, rummut

Lojohh
(alternative rock sekoitettuna kaikkeen mahdolliseen)

www.lojohh.co.nr   
facebook.com/lojohh

Konsta Vehkala, 040 559 7548, lojohh[at]gmail.com 

Paolo Corveleyn, laulu/kitara
Konsta Vehkala, rummut/laulu
Juho Heinonen, basso/laulu

Minä Minä
(punk)

facebook.com/peukutamua

Juha-Pekka Pellinen, 050 526 3304, junnupellinen[at]gmail.com

J-P Pellinen, kitara, laulu
Tero Hintikka, basso
Sami Väisänen, rummut

Neuroosiliitto
(punk)

www.neuroosiliitto.com

Jasu Rossi, 040 536 3697, jasu.rossi[at]gmail.com

Jasu Rossi, kitara/laulu
Juho Hakalax, rummut/laulu
Otto Lemetyinen, basso
Antti Behmn, kitara

Not So Perfect Strangers
(hardrokki covereita)

www.notsoperfectstrangers.com

Pekka Ouli, 0500 429 651, pekka.ouli[at]poke.fi

Jarno Parantainen, rummut
Tomi Kankainen, basso
Sami Lomperi, kitara
Johanna Ouli, koskettimet, perkussiot, taustalaulu
Pekka Ouli, laulu
Janne Poikolainen, koskettimet/laulu

Nuthin' Junkies
(...plays Lynyrd Skynyrd)

Jaska Liimatainen, 0400 751 767, jaskaliimatainen[at]hotmail.com

Tommi Wacklin, laulu
Aki Parviainen, rummut
Jukka Manninen, basso
Jaska Liimatainen, kitara/laulu
Make Pöyhönen, kitara/laulu

Reino-orkesteri (Reino, Tanssiorkesteri Reino)
(tanssimusiikki, 50' 60' 70' -pop/rock, viihde)

Hannu Puurunen, 040 596 4513

Esa Kalenius, koskettimet/kitara/laulu
Jouko Mäenpää, kitara/laulu
Ari Kautto, basso/laulu
Hannu Puurunen, rummut
Vierailevat solistit/laulu

J. Vehkala & Quomat
(suomenkielinen rock'n'boogie, tennistossut ja haara-asento)

www.keikkaapukkaa.com/quomat

Jukka Vehkala, 0400 547 474, quomat[at]gmail.com

Jukka Vehkala, kitara/laulu
Jaska Liimatainen, kitara/laulu
Sidi Selin, basso
Konsta Vehkala, rummut