Äänekosken kaupunki tekee työtä vähäpäästöisemmän liikenteen edistämiseksi

Kuvassa on pilvistä taivasta ja metsän keskellä tie, jolla ajaa autoja.
Äänekosken kaupungilla on alkanut Resurssiviisas Äänekoski - Vähäpäästöinen tieliikenne -hanke, jonka tavoitteena on vähentää tieliikenteen alueellisia päästöjä vauhdittamalla vaihtoehtoisten käyttövoimien jakeluinfrastruktuurin kehittämistä. Haluamme myös lisätä tietoisuutta vähäpäästöisen liikenteen merkityksestä.

– Tieliikenteen päästöt ovat Äänekoskellakin yksi suurimmista päästöjen aiheuttajista. Liikenteen päästöjä vähentävillä toimilla on siis iso merkitys, kun halutaan tehdä vaikuttavaa ilmastotyötä. Kunnilla on kuitenkin rajalliset resurssit, niin on tärkeää keskittää niitä kaikkein vaikuttavimpiin toimiin. Tämä vuosi tuleekin olemaan meillä teemaltaan Kestävä liikkuminen Äänekoskella, ympäristöpäällikkö Hanna Ahonen kertoo.

– Merkittävästä teollisuudesta huolimatta Äänekoskella ei juurikaan ole saatavilla uusiutuvia liikennepolttoaineita, eikä paikallinen suppea latausasemaverkosto palvele teollisuuden ja logistiikan tarpeita. Tähän on syytä saada nopeasti muutos ja hankkeen avulla voimme vauhdittaa alueen vaihtoehtoisten käyttövoimien jakeluinfrastruktuurin kehittämistä, elinvoimajohtaja Sari Åkerlund sanoo.

Äänekosken kaupunki on saanut Vähäpäästöinen tieliikenne -hankkeelle ympäristöministeriöltä 21 000 euron rahoituksen. Hanke edistää etenkin raskaan liikenteen näkökulmasta biopolttoaineiden ja sähkölatausasemien kehittämistä Äänekoskella. Hanke kestää 15.9.2024 asti ja sen toteuttaa kaupunki yhdessä Ramboll Finland Oy:n kanssa.

– Vuorovaikutus ja yhteiskehittäminen on tärkeää, jotta vihreän siirtymän palvelut vastaavat käyttäjien todellisiin tarpeisiin, Aino Mensonen Rambollilta toteaa.

Liikenteen päästövähennyksiin tähtäävä työ on erittäin tärkeää, sillä tieliikenne yksinään vastaa yli kolmasosasta Äänekosken alueellisista kasvihuonekaasupäästöistä ja sen osuus kasvaa eniten suhteessa muihin päästölähteisiin. Viime vuosien mittavat teollisuusinvestoinnit Äänekoskella kasvattavat myös alueen liikennemääriä, etenkin raskaan liikenteen osalta.

– Vaikka tämä hanke keskittyykin raskaaseen liikenteeseen, niin jakeluverkoston monipuolistumisesta hyötyvät myös yksityisautoilijat, Ahonen sanoo.

Avainroolissa yritykset ja raskas liikenne

Hankkeen tavoitteena on kohtauttaa vähäpäästöisten polttoaineiden osalta kysyntä ja tarjonta vahvistamalla sidosryhmien välistä yhteistyötä. Pääroolissa ovat Äänekosken alueella toimivat yritykset ja toimijat.

Ramboll toteuttaa helmikuun aikana haastattelut alueen merkittäville jakelijoille ja käyttäjille selvittääkseen heidän tarpeitaan ja suunnitelmiaan. Alustavat tulokset saadaan jo maaliskuussa. Haastattelujen jälkeen toukokuussa toimijoille järjestetään työpaja, jossa kohtauttamista tapahtuu varmasti ihan konkreettisestikin.

– Tässä muutoksessa ja päästöjen vähentämistavoitteiden saavuttamisessa yritykset ovat avainasemassa. Me Äänekoskella arvostamme yritysten ja muiden sidosryhmien tietoa ja näkemyksiä. Haluamme kuulla yritysten tarpeista tällä alueella, millaisia käyttövoimia täällä liikenteessä halutaan käyttää, millaisia tarpeita nähdään tulevaisuudessa. Näin tänne pystytään tuomaan oikeanlaista polttoainejakelua, Åkerlund sanoo.

Haastatteluihin on valittu Äänekoskella toimivia logistiikaltaan merkittäviä yrityksiä sekä jakeluoperaattoreita.

– Tähän mennessä vastaanotto on ollut erittäin hyvä ja näyttää siltä, että tälle on nyt tarvetta, Åkerlund iloitsee.

Hankkeessa saatuja tuloksia voidaan hyödyntää alueellisen ja sidosryhmien välisen yhteistyön kehittämisessä sekä kaupunkiorganisaation omien vaikuttamismahdollisuuksien kiteyttämisessä. Hanke tukee myös kaupungin ympäristö- ja ilmasto-ohjelman tavoitteita.

– Äänekosken kaupunki itse ei voi olla jakelubisneksessä toimija, mutta kaupunki voi kohtauttaa kysynnän ja tarjonnan ja sitä kautta olla edistämässä asiaa. Samalla saamme ajankohtaista tietoa kaupungin tulevaisuuden päätöksenteon tueksi, mikä edesauttaa konkreettisten toimenpiteiden suunnittelussa, Ahonen kertoo.

Äänekoskella on kestävän liikkumisen teemavuosi

Vähäpäästöinen tieliikenne -hankkeen lisäksi kaupungilla on parhaillaan käynnissä biokaasuselvitys, jonka ensimmäisiä tuloksia on jo saatu. Selvitystä on kumppanina tehnyt Envitecpolis Oy.

– Biokaasussa polttoaineena pitäisi tuotantoa olla ennen kuin jakelu mahdollista. Selvityksessä onkin kartoitettu biokaasun raaka-ainepohjaa Äänekosken alueella, eli löytyykö täältä tuotanto- ja jakelumahdollisuuksia ja millaista tuotantoa voisi saada alueelle, Sari Åkerlund kertoo.

Lisäksi Äänekoskella on alkamassa toinenkin ilmastoasioihin liittyvä hanke. Äänekosken kaupunki sai KäPy-hankkeelle Traficomin 18 000 euron rahoituksen. Hankkeessa Äänekoskelle laaditaan kävelyn ja pyöräilyn edistämisohjelma. Ohjelman avulla pyritään parantamaan kävelyn ja pyöräilyn sujuvuutta ja turvallisuutta sekä lisäämään niiden osuutta liikenteestä.

Äänekosken kaupunki on mukana Jyväskylän Linkki-kaupunkiliikennealueessa, mikä tuo jo ensi kesänä kilpailutuksen voittaneet liikennöitsijät Äänekoskelle. Linkki-linja-autot ajavat pääasiassa uusiutuvalla dieselillä (HVO), biokaasulla tai sähköllä ja elokuusta alkaen myös Äänekoskella pitäisi liikennöidä paikallisliikenteessä puhtaat, energia- ja ympäristöystävälliset linja-autot.

Äänekosken kaupungin koordinoimana saadaan sähköautojen latausasemia tämän vuoden aikana lisää sekä Äänekosken ja Suolahden taajama-alueille. Toiminta tulee operaattoripohjaiseksi ja kaupungin osuus on toimittaa asemien sähköt ja liittymät. Uudet latausasemat tulevat olemaan operaattorin omaisuutta, mutta ne brändätään Äänekosken kaupungin väreihin.

Lisätietoja:

Elinvoimajohtaja Sari Åkerlund, 050 598 7447, sari.akerlund@aanekoski.fi

Ympäristöpäällikkö Hanna Ahonen, 0400 893 683, hanna.ahonen@aanekoski.fi

Uutinen julkaistu , muokattu 7.2.2024 klo 11:23

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvointi ja tuki
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Toimeenpano-ohjelmat tekevät kaupunkistrategiasta arjen tekoja

Kaupunginhallitus käsittelee toimeenpano-ohjelmia kokouksessaan 27.4.2026. Käsittelyssä ovat elinkeino- ja kilpailukykyohjelma, henkilöstöohjelma, kaupunkirakenneohjelma, kulttuuri- ja liikuntaohjelma, opetus- ja kasvatustoimialan toimeenpano-ohjelma, ympäristö- ja ilmasto-ohjelma sekä uusi Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueen toimenpideohjelma. Niissä kuvataan toimialojen kärkitavoitteet, toimenpiteet ja se, miten onnistumista seurataan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Äänekosken kaupunginvaltuusto käsitteli talouden tasapainotuksen toimenpiteitä iltakoulussa – Päätökset tehdään myöhemmin

Äänekosken kaupungin talouden tasapainotustyöryhmän esitystä mahdollisista toimenpiteistä käsiteltiin luottamushenkilöiden kanssa valtuuston iltakoulussa maanantaina 20.4.2026. Iltakoulun tavoitteena oli antaa valtuustolle kokonaiskuva talouden tasapainottamistyöstä ja toimialojen ehdotuksista sekä mahdollistaa yhteinen keskustelu ennen jatkovalmistelua ja päätöksentekoa.

Liputus evakkojen kunniaksi ja muistolle

Tänään 24.4.2026 muistamme liputuksella Suomen sodissa evakuoituja, historiaamme ja sodan merkitystä myös jälkipolvien elämässä. Toisessa maailmansodassa Suomen Neuvostoliitolle luovuttamilta alueilta evakuoitiin pysyvästi yli 400 000 Suomen kansalaista, n. 11 prosenttia Suomen väestöstä. Väliaikaisesti sodan seurauksena evakuoitiin n. 200 000 Suomen kansalaista. Evakkojen asuttaminen ja heidän sopeutumisensa uuteen elämään oli keskeinen osa Suomen jälleenrakennusta. Siirtoväen asuttaminen loi osaltaan pohjaa hyvinvointiyhteiskunnan rakentamiselle, kun yhteisesti kannettiin vastuuta kotiseutunsa menettäneistä.

Tossut ja Tassut täyttää kolme vuotta – Ulkoiluystävät tekevät Äänekoskella arjesta parempaa

Äänekoskella on ollut koiraulkoiluystävätoimintaa jo kolmen vuoden ajan. Tossut ja Tassut -toiminta käynnistyi toukokuussa 2023 Ikäinstituutin koiraulkoiluystäväkoulutuksen myötä, jolloin mukaan lähti viisi koiraa ja viisi ihmistä. Tämän jälkeen toiminta on kasvanut ja vakiintunut osaksi Äänekosken kaupungin liikuntapalveluja. Nyt mukaan kaivataan lisää toimijoita, ja seuraava koulutus järjestetään huhtikuussa. Tervetuloa mukaan!

Yhteisöllinen nuorten työpaja täytti vuoden – Jatkossa nimi on Valmennuspaja Wapa

Viime viikolla 18.3.2026 juhlittiin Äänekosken kaupungin nuorten työpajan ensimmäistä toimintavuotta. Vuoden aikana pajalla on toteutettu monipuolista toimintaa ja 18–29-vuotiaille pajalaisille on rakennettu jatkopolkuja kohti opintoja, työtä ja muuta mielekästä arkea. Nuorten työpajatoiminta on vakiinnuttanut paikkansa ja sitä on kehitetty tiiviissä yhteistyössä nuorten kanssa, nuorten näköiseksi. Jatkossa toiminta tunnetaan nimellä Valmennuspaja Wapa.

Unelmien koti Muhluniemeen! Uudet tontit huutokaupassa 23.3.–5.4.2026

Äänekosken Muhluniemeen on saatu nyt myyntiin upeita, uusia omakotitontteja. Postimestarintien tonttihuutokauppa järjestetään ajalla 23.3.–5.4.2026. Myynnissä on seitsemän tonttia, joista kaksi on omarantaisia. Tällaisia hyviä tontteja on harvoin tarjolla, niemenkärjessä omassa rauhassa. Muhluniemessä on Niinivesi ihan vieressä ja ilmansuunnat asumiselle ihanteelliset. Rakentaminen tonteille on mahdollista aloittaa heti. Tervetuloa rakentamaan Äänekoskelle unelmien kotisi ja kenties rantasaunakin!

Äänekosken kaupungin tilinpäätös 2025 on huomattavasti ennakoitua parempi

Äänekosken kaupungin tilikauden 2025 tulos on 0,9 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tilikauden jälkeen kaupungin taseessa on kertynyttä ylijäämää 9,4 miljoonaa euroa. Tulokseen vaikutti erityisesti kunnallisverotuottojen 2,7 miljoonan euron lasku. Tilinpäätös on 1,3 miljoonaa euroa ennakoitua parempi, sillä alkuperäisessä talousarviossa varauduttiin 2,2 miljoonan euron alijäämään. Äänekosken talous kestää, vaikka kuntatalous, työllisyys ja talousennusteet ovat valtakunnallisesti heikentyneet.

Äänekosken kaupungilta tukea palkkakustannuksiin jopa 10 100 euroa

– Äänekosken kaupunki on uudistanut työnantajille suunnattua kuntalisää. Työnantajille on tarjolla työllistämisen tueksi kuntalisää tänä vuonna kaikkiaan 200 000 euroa, elinvoimajohtaja Sari Åkerlund kertoo. Työnantaja voi saada kaupungilta tukea työllistämiseen enimmillään jopa 10 100 euroa 12 kuukauden ajalta. Työllistämisen tuki on 800 euroa kuukaudessa, eli yhteensä 9 600 euroa vuodessa. Mikäli työsuhde kestää yli 12 kuukautta, työnantaja saa lisäksi 500 euron bonuksen.

Kaupunginhallituksen kokouksen 16.3.2026 esityslista on julkaistu

Äänekosken kaupunginhallituksen kokouksen 16.3.2026 esityslista on julkaistu. Kaupunginhallitus päättää mm. kaupungin henkilöstöä koskevan yhteistoimintamenettelyn aloittamisesta. Yhteistoimintamenettely kohdistuisi Äänekosken kaupungin koko henkilöstöön, pois lukien Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueen henkilöstö. Yhteistoimintaneuvotteluissa tavoitellaan toiminnan uudelleen organisointia vastaamaan nykyistä toimintaympäristöä ja siinä tapahtuvia muutoksia. Tavoitteena on organisoida tehtäviä kustannustehokkaasti sekä asiakas- ja asukasystävällisesti niin, että toiminnan organisointi tukee talouden tasapainotusohjelman tavoitetta saavuttaa vuositasolla kokonaisuudessaan 1,5 miljoonan euron pysyvät säästöt.

Äänekoski Keidas avautuu Koskikeskukseen

Äänekosken kaupungin hankkeet yhdistävät voimansa, kun Keskustaajamien Älykkäät kylät- ja Experience Lake Keitele -hankkeet avaavat yhteisen Äänekoski Keitaan Koskikeskukseen. Äänekoski Keidas on hankkeiden kohtaamispaikka, jossa voit tulla porisemaan hanketyöntekijöiden Mari Saarisen tai Sini Kaapro-Lindenbergin kanssa kahvikupin äärellä, ideoimaan tai muuten vain viihtymään ja kuulemaan, mitä hankkeissa on tällä hetkellä meneillään. Keidas on avoinna 16.2.2026 alkaen maanantaisin klo 9-12 ja torstaisin klo 12-15 aina toukokuun lopulle saakka.

Vanhusneuvosto käsitteli kahta tekemäänsä aloitetta

Äänekosken vanhusneuvosto käsitteli kokouksessaan 10.2.2026 kahta tekemäänsä aloitetta. Äänekosken vanhusneuvosto jätti kokouksessaan 11.11.2025 aloitteen senioreiden matalan kynnyksen kohtaamispaikkatoiminnan mahdollisuuksien selvittämisestä ja kokeilemisesta ikäihmisten hyvinvoinnin edistämiseksi. Vanhusneuvosto jätti 11.11. aloitteen myös ikäystävällisen kunnan kehittämisohjelman laatimisesta ja ikääntymispoliittisen ohjelman päivittämisestä.

Äänekosken kaupungin talouden tasapainottamisen työ etenee ja toimialoilta on löytynyt säästökohteita

Äänekosken kaupungin talouden tasapainottamisen valmistelu etenee suunnitellusti. Talouden tasapainottamisen työryhmä kokoontui 2.2.2026 jatkamaan vuosille 2027–2029 laadittavan tasapainottamisohjelman valmistelua. – Olemme toimialojen kanssa löytäneet säästökohteita ja tulemme onnistumaan talouden tasapainottamisessa. Työryhmä kokoontui maanantaina käsittelemään saatuja aineistoja ja niiden parissa jatketaan kevään aikana yhdessä myös luottamushenkilöiden kanssa. Vasta sen jälkeen myöhemmin keväällä voimme tarkemmin avata suunniteltuja konkreettisia säästökohteita, talousjohtaja Tapani Hämäläinen kertoo.

Äänekosken kulttuuritoimen kevään kausiohjelman avaa La Kala-Oopperan vierailu

Äänekosken kulttuuritoimen kevään kausiohjelma käynnistyy torstaina 5.2.2026 LaKala-Oopperan vierailulla. Laulajat Marie Finne, Kari-Kyösti Silvennoinen ja Kimmo Tuuri sekä pianisti Outi Jussila tuovat Kulttuurikeskus Painotalon lavalle harvemmin Suomessa kuullun Donizettin yksinäytöksen oopperan ”Rita”, jonka sai ensi-iltansa Pariisissa jo vuonna 1860. Oopperassa käsitellään ainutlaatuisella tavalla ihmissuhteiden koukeroita ja elämän yllätyksellisyyttä.

Luonnontuoteala tarjoaa uusia mahdollisuuksia Keski-Suomessa – Selvityshanke loi pohjaa alan kehittämiselle

Keski-Suomessa on tunnistettu merkittävää potentiaalia luonnontuotealan kehittämiselle. Vuonna 2025 Business Äänekosken toteuttama valmisteluhanke Luonnollista elinvoimaa Pohjoisesta Keski-Suomesta kartoitti alan nykytilaa, kasvumahdollisuuksia ja kehittämisen edellytyksiä. Hankkeen tavoitteena oli vahvistaa alueen elinvoimaa, työllisyyttä ja yhteisöllisyyttä ekologisesti ja sosiaalisesti kestävällä tavalla. Hanke on Leader Viisarin kautta Euroopan Unionin osarahoittama ja siihen on myönnetty tukea 5000 euroa.

Monipuolinen laskettelukeskus Äänemäki kutsuu luontoliikkumaan ja sopii nyt entistä paremmin lapsiperheille

Laskettelukeskus Äänemäki on sijaintiinsa ja kokoonsa nähden monipuolinen kohde ja tarjoaa talvielämyksiä kaikenlaisille liikkujille. Äänemäki on hyväprofiilinen laskettelukeskus lähellä Äänekosken kaupungin keskustaa. Äänemäestä löytyy laskettavaa moneen makuun ja rinteet on erinomaisesti hoidettu. Viimeisimmän investoinnin myötä Äänemäkeen saatiin kolmas rinne ja uusi hissi, ja nyt se sopii entistä paremmin myös lapsiperheille. Äänemäessä voi myös muuten kuin laskettelemalla nauttia talviliikunnasta.

Äänekosken kulttuuritoimen kevään kausiohjelmaa tähdittää amerikkalainen rumpalilegenda Chad Wakerman

Äänekosken kulttuuritoimen kevään kausiohjelma käynnistyy 5.2.2026 LaKala-Oopperan vierailulla. Laulajat Marie Finne, Kari-Kyösti Silvennoinen ja Kimmo Tuuri sekä pianisti Outi Jussila tuovat Kulttuurikeskus Painotalon lavalle harvemmin Suomessa kuullun Donizettin yksinäytöksen oopperan ”Rita”, jonka sai ensi-iltansa Pariisissa jo vuonna 1860. Oopperassa käsitellään ainutlaatuisella tavalla ihmissuhteiden koukeroita ja elämän yllätyksellisyyttä.

Vuoden eka vauva syntyi 1.1.2026

Vuoden ensimmäinen vauva on kaupungin kummilapsi ja häntä muistetaan perinteisesti kummilusikalla ja muilla lahjoilla. Kaupunginjohtaja Matti Tuononen, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Kari Kiiskinen ja valtuuston puheenjohtaja Tommi Lunttila kävivät tänään 15.1.2026 tervehtimässä Jämsenin perhettä. Äänekosken vuoden ensimmäinen vauva syntyi 1.1. Noora ja Otto Jämsenin perheeseen ja 2-vuotias Senni on nyt isosisko. Lämpimät onnittelut koko perheelle!

Äänekosken kasvuohjelman päätteeksi yrityksiä palkittiin

Lokakuun alussa käynnistynyt Äänekosken kasvuohjelma juhlisti ja palkitsi yritysten onnistumisia Pro Nemuksessa järjestetyssä päätöstapahtumassa. – Kasvuohjelman aikana oli selvästi havaittavissa, että kaikki yritykset olivat mukana todella vahvalla kehittämiskulmalla, mikä on tietysti Äänekosken elinvoiman ja kasvun kannalta erittäin lupaavaa. Sen vuoksi halusimme palkita useamman yrityksen tästä kehittämismyönteisestä joukosta, Äänekosken kaupungin elinvoimajohtaja Sari Åkerlund kertoo.

Katvelan päiväkoti täytti 50 vuotta

Suolahdessa Katvelan päiväkodissa vietettiin tänään 9.12.2025 päiväkodin 50-vuotisjuhlaa. Kakkukahveille oli kutsuttu mm. päiväkodin entisiä työntekijöitä ja kaupungin johtoa ja luottamushenkilöitä. Lapset esiintyivät joulutunnelmissa ja kahveilla muisteltiin menneitä. Katvelan päiväkodissa panostetaan luovuuteen ja leikkiin ja henkilöstö puhaltaa yhteen hiileen. Tilat mahdollistavat yhteoisöllisyyden päiväkodissa ja aamut aloitetaan yhteisessä tilassa.