Äänekosken siltahanke siirtyy toteutusvaiheeseen – rakentaminen käynnistyy ensi viikolla

Väylävirasto tiedottaa: Äänekosken sillan uusimishankkeen kehitysvaihe on päättynyt. Sen aikana Väylävirasto ja urakoitsija Kreate Oy ovat tarkentaneet hankkeen toteutusratkaisuja. Nyt voidaan siirtyä toteutusvaiheeseen ja käynnistää rakentaminen.

Väylävirasto on tehnyt päätöksen maantien 642 (Äänekoskentie) Äänekosken sillan uusimishankkeen siirtymisestä toteutusvaiheeseen. Väylävirasto ja Kreate Oy ovat allekirjoittaneet hankkeen toteutusvaiheen urakkasopimuksen, minkä myötä hankkeessa siirrytään varsinaiseen rakentamissuunnitteluun ja rakentamiseen.

Keväällä 2026 alkaneen kehitysvaiheen aikana Väylävirasto ja Kreate ovat tarkentaneet sillan ja tiejärjestelyjen teknisiä ratkaisuja, mallintaneet työnaikaiset kiertotiet sekä varmistaneet rakentamisen sujuvuuden poikkeuksellisen ahtaassa ja vilkkaasti liikennöidyssä ympäristössä. Suurin muutos oli muuttaa siltatyyppi teräspalkkisen liittopalkkisillan sijaan betonisillaksi, joka on kokonaistaloudellisempi ratkaisu.

“Kehitysvaiheen aikana olemme yhdessä urakoitsijan kanssa löytäneet hankkeelle toimivat ratkaisut. Yhteistyö Kreaten kanssa on ollut hedelmällistä ja olemme luoneet hyvän pohjan rakentamisen käynnistämiselle. Nyt pääsemme aloittamaan uuden sillan rakentamisen”, kertoo Väyläviraston projektipäällikkö Sami Honkanen.

“Oli hienoa saada kehitysvaiheessa kaikkien osapuolten asiantuntemus saman pöydän ääreen. Kehitysvaiheen aikana syntyneet ratkaisut antavat erinomaiset lähtökohdat toteutusvaiheelle”, kertoo Kreate Oy:n työpäällikkö Markus Tarvainen.

Uusi silta parantaa liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta

Äänekosken sillan kapasiteetti on nykyisellään rajallinen, eikä sillan kantavuutta voida enää parantaa korjaustoimenpiteillä. Silta on tärkeä yhteys niin alueen asukkaille kuin teollisuuden kuljetuksille.

Hankkeessa rakennetaan uusi silta nykyisen sillan eteläpuolelle, minkä jälkeen vanha silta puretaan. Lisäksi parannetaan Äänekoskentien liikennejärjestelyjä noin kilometrin matkalla, uudistetaan liittymäjärjestelyjä sekä kehitetään jalankulun ja pyöräilyn yhteyksiä.

“Hankkeen myötä liikenneturvallisuus paranee ja liikkumisesta tulee sujuvampaa. Uusi silta tukee myös alueen elinkeinoelämän kehittämistä pitkälle tulevaisuuteen”, Honkanen sanoo.

Valmistelevat työt ovat jo käynnissä

Työmaalla on jo käynnistetty hankkeen valmistelevia töitä. Alkuvaiheessa työmaa-alueelle on rakennettu tukikohta, raivattu puita sekä valmisteltu työmaa-alueita tulevia rakennustöitä varten.

Ensi viikolla työmaalla jatketaan sillan länsipuolisen työmaatien rakentamista. Lisäksi asennetaan teräspontteja tukiseinään nykyisen sillan pään jatkeeksi, jotta päästään rakentamaan uuden sillan maatukea. Tukiseinärakenteella varmistetaan nykyisen sillan päässä olevien maamassojen pysyvyys uuden sillan perustustöiden aikana. Sillan itäpuolella poistetaan pintamaata ja käynnistetään kaivutyöt.

Rakentamisen aikana silta pystytään pääosin pitämään käytössä liikenteelle. Moottoriliikenne pääsee kulkemaan nykyisen sillan kautta. Sillan itäpuolelle aletaan ensi viikolla rakentaa jalankulun ja pyöräilyn kiertotietä. 

Jalankulun ja pyöräilyn kulkureittien muutokset on esitetty oheisissa kartoissa:

Hankkeen rakennuttajina toimivat Väylävirasto ja Äänekosken kaupunki. Hankkeen kustannusarvio on noin 15 miljoonaa euroa.

Lisätietoja:

Väylävirasto, projektipäällikkö Sami Honkanen, p. 029 534 3323, etunimi.sukunimi@vayla.fi

Kreate Oy, työpäällikkö Markus Tarvainen, p. 050 402 2247, etunimi.sukunimi@kreate.fi

Seuraa hanketta:

vayla.fi/mt-642-aanekosken-silta

facebook.com/aanekoskensilta

Äänekosken siltahankkeessa puretaan vanha Äänekosken silta ja rakennetaan uusi silta. Liikennejärjestelyjä parannetaan maantiellä 642 noin kilometrin pituiselta matkalta. Hankkeen tavoitteena on parantaa autoliikenteen, jalankulun ja pyöräilyn sujuvuutta ja turvallisuutta sekä vastata paremmin alueen teollisuuden kuljetustarpeisiin. Rakennustyöt ajoittuvat vuosille 2026–2027. Hankkeen kustannusarvio on noin 15 miljoonaa euroa, ja sen rakennuttajina toimivat Väylävirasto ja Äänekosken kaupunki.

Väylävirasto vastaa valtion tieverkon, rautateiden ja vesiväylien kehittämisestä sekä kunnossapidosta. Huolehdimme liikenteen palvelutasosta ja osallistumme liikenteen ja maankäytön yhteensovittamiseen. Näin edistämme yhteiskunnan hyvinvointia ja elinkeinoelämän kilpailukykyä.

Uutinen julkaistu , muokattu 5.6.2026 klo 08:26

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvointi ja tuki
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Äänekosken tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksensa vuodelta 2025

Äänekosken tarkastuslautakunta on luovuttanut vuodelta 2025 arviointikertomuksensa kaupunginvaltuustolle. Vuoden 2025 arvioinnissa nousi esiin paljon asioita, joista Äänekoskella voidaan olla ylpeitä. Kaupunki on onnistunut kehittämään palveluita, investoimaan lasten ja nuorten arkeen, vahvistamaan kulttuuri- ja liikuntapalveluja sekä edistämään kestävän kehityksen tavoitteita. Myös henkilöstön sitoutuminen ja kaupungin vahva teollinen perusta luovat hyvän pohjan tulevaisuudelle.

Kiertotalous tuo uusia ratkaisuja infrarakentamiseen Keski-Suomessa

Äänekoski on mukana edistämässä kiertotalouden käytännön ratkaisuja infrarakentamisessa. Kiertotaloustapahtuma toi yhteen keskisuomalaisia asiantuntijoita jakamaan kokemuksia erityisesti betonimurskeen hyödyntämisestä ja materiaalitehokkuudesta. Äänekosken kaupunki hyödyntää jo suunnitelmallisesti purkumateriaaleja infrarakentamisessa ja tavoitteena on toteuttaa tulevien rakennusten purkaminen suunnitelmallisesti siten, että syntyvät materiaalit voidaan hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti infrarakentamisessa.

Tiedolla johtaminen tukee työllisyysalueen johtamista ja päätöksentekoa

Työllisyysasiantuntija Niko Kajakulma vastaa työllisyysalueen tiedolla johtamisen sekä maksatuksen tehtävistä. Tiedolla johtaminen keskitettiin Kajakulmalle, jotta viestintäasiantuntija Elina Vepsäläinen voi keskittyä täysipainoisesti työllisyysalueen viestintään. Tiedolla johtaminen toimii johdon tukena ja tarjoaa tärkeää tietopohjaa päätöksenteolle. Sen avulla voidaan tunnistaa kehityssuuntia ja ennakoida tulevaa.

Huoltotyöt Mämmensalmentiellä aiheuttavat tilapäisiä liikennejärjestelyjä

Mämmensalmentiellä tehdään Äänekosken Energian verkoston huoltotöitä, jotka aiheuttavat tilapäisiä muutoksia liikennejärjestelyihin. Työmaa sijaitsee noin 50 metriä Mämmensalmentien ja Mäkikadun risteyksestä koilliseen. Työn aikana toinen ajokaista on poissa käytöstä. Huoltotöiden arvioitu kesto on 11.–27.5.2026. Työmaan läheisyydessä liikkuvia pyydetään noudattamaan erityistä varovaisuutta.

Opas- ja avustajakoirat liikkuvat käyttäjänsä mukana kaikkialla

Avustaja- ja opaskoirat ovat monelle välttämätön apu arjessa. Ne tukevat käyttäjiensä itsenäistä liikkumista ja toimimista erilaisissa tilanteissa. Koira saa lain mukaan kulkea käyttäjänsä mukana myös esimerkiksi kauppoihin, ravintoloihin ja muihin julkisiin tiloihin. Työskentelevä koira tarvitsee kuitenkin ympärilleen työrauhan, ja jokaisen on tärkeää tietää, miten tällaisen koiran kohdatessa tulee toimia.

Toimeenpano-ohjelmat tekevät kaupunkistrategiasta arjen tekoja

Kaupunginhallitus käsittelee toimeenpano-ohjelmia kokouksessaan 27.4.2026. Käsittelyssä ovat elinkeino- ja kilpailukykyohjelma, henkilöstöohjelma, kaupunkirakenneohjelma, kulttuuri- ja liikuntaohjelma, opetus- ja kasvatustoimialan toimeenpano-ohjelma, ympäristö- ja ilmasto-ohjelma sekä uusi Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueen toimenpideohjelma. Niissä kuvataan toimialojen kärkitavoitteet, toimenpiteet ja se, miten onnistumista seurataan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Äänekosken kaupunginvaltuusto käsitteli talouden tasapainotuksen toimenpiteitä iltakoulussa – Päätökset tehdään myöhemmin

Äänekosken kaupungin talouden tasapainotustyöryhmän esitystä mahdollisista toimenpiteistä käsiteltiin luottamushenkilöiden kanssa valtuuston iltakoulussa maanantaina 20.4.2026. Iltakoulun tavoitteena oli antaa valtuustolle kokonaiskuva talouden tasapainottamistyöstä ja toimialojen ehdotuksista sekä mahdollistaa yhteinen keskustelu ennen jatkovalmistelua ja päätöksentekoa.

Liputus evakkojen kunniaksi ja muistolle

Tänään 24.4.2026 muistamme liputuksella Suomen sodissa evakuoituja, historiaamme ja sodan merkitystä myös jälkipolvien elämässä. Toisessa maailmansodassa Suomen Neuvostoliitolle luovuttamilta alueilta evakuoitiin pysyvästi yli 400 000 Suomen kansalaista, n. 11 prosenttia Suomen väestöstä. Väliaikaisesti sodan seurauksena evakuoitiin n. 200 000 Suomen kansalaista. Evakkojen asuttaminen ja heidän sopeutumisensa uuteen elämään oli keskeinen osa Suomen jälleenrakennusta. Siirtoväen asuttaminen loi osaltaan pohjaa hyvinvointiyhteiskunnan rakentamiselle, kun yhteisesti kannettiin vastuuta kotiseutunsa menettäneistä.

Tossut ja Tassut täyttää kolme vuotta – Ulkoiluystävät tekevät Äänekoskella arjesta parempaa

Äänekoskella on ollut koiraulkoiluystävätoimintaa jo kolmen vuoden ajan. Tossut ja Tassut -toiminta käynnistyi toukokuussa 2023 Ikäinstituutin koiraulkoiluystäväkoulutuksen myötä, jolloin mukaan lähti viisi koiraa ja viisi ihmistä. Tämän jälkeen toiminta on kasvanut ja vakiintunut osaksi Äänekosken kaupungin liikuntapalveluja. Nyt mukaan kaivataan lisää toimijoita, ja seuraava koulutus järjestetään huhtikuussa. Tervetuloa mukaan!

Yhteisöllinen nuorten työpaja täytti vuoden – Jatkossa nimi on Valmennuspaja Wapa

Viime viikolla 18.3.2026 juhlittiin Äänekosken kaupungin nuorten työpajan ensimmäistä toimintavuotta. Vuoden aikana pajalla on toteutettu monipuolista toimintaa ja 18–29-vuotiaille pajalaisille on rakennettu jatkopolkuja kohti opintoja, työtä ja muuta mielekästä arkea. Nuorten työpajatoiminta on vakiinnuttanut paikkansa ja sitä on kehitetty tiiviissä yhteistyössä nuorten kanssa, nuorten näköiseksi. Jatkossa toiminta tunnetaan nimellä Valmennuspaja Wapa.

Unelmien koti Muhluniemeen! Uudet tontit huutokaupassa 23.3.–5.4.2026

Äänekosken Muhluniemeen on saatu nyt myyntiin upeita, uusia omakotitontteja. Postimestarintien tonttihuutokauppa järjestetään ajalla 23.3.–5.4.2026. Myynnissä on seitsemän tonttia, joista kaksi on omarantaisia. Tällaisia hyviä tontteja on harvoin tarjolla, niemenkärjessä omassa rauhassa. Muhluniemessä on Niinivesi ihan vieressä ja ilmansuunnat asumiselle ihanteelliset. Rakentaminen tonteille on mahdollista aloittaa heti. Tervetuloa rakentamaan Äänekoskelle unelmien kotisi ja kenties rantasaunakin!

Äänekosken kaupungin tilinpäätös 2025 on huomattavasti ennakoitua parempi

Äänekosken kaupungin tilikauden 2025 tulos on 0,9 miljoonaa euroa alijäämäinen. Tilikauden jälkeen kaupungin taseessa on kertynyttä ylijäämää 9,4 miljoonaa euroa. Tulokseen vaikutti erityisesti kunnallisverotuottojen 2,7 miljoonan euron lasku. Tilinpäätös on 1,3 miljoonaa euroa ennakoitua parempi, sillä alkuperäisessä talousarviossa varauduttiin 2,2 miljoonan euron alijäämään. Äänekosken talous kestää, vaikka kuntatalous, työllisyys ja talousennusteet ovat valtakunnallisesti heikentyneet.

Äänekosken kaupungilta tukea palkkakustannuksiin jopa 10 100 euroa

– Äänekosken kaupunki on uudistanut työnantajille suunnattua kuntalisää. Työnantajille on tarjolla työllistämisen tueksi kuntalisää tänä vuonna kaikkiaan 200 000 euroa, elinvoimajohtaja Sari Åkerlund kertoo. Työnantaja voi saada kaupungilta tukea työllistämiseen enimmillään jopa 10 100 euroa 12 kuukauden ajalta. Työllistämisen tuki on 800 euroa kuukaudessa, eli yhteensä 9 600 euroa vuodessa. Mikäli työsuhde kestää yli 12 kuukautta, työnantaja saa lisäksi 500 euron bonuksen.

Kaupunginhallituksen kokouksen 16.3.2026 esityslista on julkaistu

Äänekosken kaupunginhallituksen kokouksen 16.3.2026 esityslista on julkaistu. Kaupunginhallitus päättää mm. kaupungin henkilöstöä koskevan yhteistoimintamenettelyn aloittamisesta. Yhteistoimintamenettely kohdistuisi Äänekosken kaupungin koko henkilöstöön, pois lukien Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueen henkilöstö. Yhteistoimintaneuvotteluissa tavoitellaan toiminnan uudelleen organisointia vastaamaan nykyistä toimintaympäristöä ja siinä tapahtuvia muutoksia. Tavoitteena on organisoida tehtäviä kustannustehokkaasti sekä asiakas- ja asukasystävällisesti niin, että toiminnan organisointi tukee talouden tasapainotusohjelman tavoitetta saavuttaa vuositasolla kokonaisuudessaan 1,5 miljoonan euron pysyvät säästöt.

Äänekoski Keidas avautuu Koskikeskukseen

Äänekosken kaupungin hankkeet yhdistävät voimansa, kun Keskustaajamien Älykkäät kylät- ja Experience Lake Keitele -hankkeet avaavat yhteisen Äänekoski Keitaan Koskikeskukseen. Äänekoski Keidas on hankkeiden kohtaamispaikka, jossa voit tulla porisemaan hanketyöntekijöiden Mari Saarisen tai Sini Kaapro-Lindenbergin kanssa kahvikupin äärellä, ideoimaan tai muuten vain viihtymään ja kuulemaan, mitä hankkeissa on tällä hetkellä meneillään. Keidas on avoinna 16.2.2026 alkaen maanantaisin klo 9-12 ja torstaisin klo 12-15 aina toukokuun lopulle saakka.

Vanhusneuvosto käsitteli kahta tekemäänsä aloitetta

Äänekosken vanhusneuvosto käsitteli kokouksessaan 10.2.2026 kahta tekemäänsä aloitetta. Äänekosken vanhusneuvosto jätti kokouksessaan 11.11.2025 aloitteen senioreiden matalan kynnyksen kohtaamispaikkatoiminnan mahdollisuuksien selvittämisestä ja kokeilemisesta ikäihmisten hyvinvoinnin edistämiseksi. Vanhusneuvosto jätti 11.11. aloitteen myös ikäystävällisen kunnan kehittämisohjelman laatimisesta ja ikääntymispoliittisen ohjelman päivittämisestä.

Äänekosken kaupungin talouden tasapainottamisen työ etenee ja toimialoilta on löytynyt säästökohteita

Äänekosken kaupungin talouden tasapainottamisen valmistelu etenee suunnitellusti. Talouden tasapainottamisen työryhmä kokoontui 2.2.2026 jatkamaan vuosille 2027–2029 laadittavan tasapainottamisohjelman valmistelua. – Olemme toimialojen kanssa löytäneet säästökohteita ja tulemme onnistumaan talouden tasapainottamisessa. Työryhmä kokoontui maanantaina käsittelemään saatuja aineistoja ja niiden parissa jatketaan kevään aikana yhdessä myös luottamushenkilöiden kanssa. Vasta sen jälkeen myöhemmin keväällä voimme tarkemmin avata suunniteltuja konkreettisia säästökohteita, talousjohtaja Tapani Hämäläinen kertoo.