Rauhan tyttäret -valokuvanäyttely tarkastelee sitä, mitä perheissä siirtyy sukupolvelta toiselle

Emmi Minkkisen Rauhan tyttäret -näyttely on avattu Äänekosken taidemuseossa. Vuosia rakentunut teoskokonaisuus käsittelee vaikenemista, äiti-tytärsuhteita, ylisukupolvisia kokemuksia ja muistamista. Henkilökohtaisesta sukuhistoriasta alkava näyttely avautuu samalla laajemmaksi pohdinnaksi siitä, mitä kannamme mukanamme edellisiltä sukupolvilta – ja mistä on mahdollista päästää irti.

Rauhan tyttäret pohjautuu valokuvaaja ja kuvataiteilija Emmi Minkkisen oman suvun historiaan. Hänen isomummonsa Rauha surmattiin kotonaan Konginkankaan Räihässä maaliskuussa 1969. Minkkisen äiti Eija oli tapahtumahetkellä kymmenenvuotias. Tapahtuneelle ei koskaan saatu yksiselitteistä selitystä, koska surmaaja otti seuraavana päivänä oman henkensä.

Minkkinen on työstänyt aihetta pitkään. Projektin keskiöön nousi vähitellen itse tapahtuman sijaan se, mitä sen jälkeen tapahtui: hiljaisuus, puhumattomuus ja se, millaisia jälkiä vaikeat kokemukset voivat jättää perheeseen vielä vuosikymmenten jälkeen. Samalla työskentely on ollut yritys ymmärtää omia kokemuksia ja tunteita sekä sitä, kuinka pitkälle taaksepäin niiden juuret voivat ulottua.

Rauhan tyttäret ei pyri rakentamaan kertomusta yhden väkivallanteon ympärille eikä etsimään sille selitystä. Näyttely kysyy pikemminkin, mitä tapahtuu, kun vaikeille kokemuksille ei löydy sanoja. Perheissä siirtyvät sukupolvelta toiselle kertomukset, tavat ja muistot, mutta myös hiljaisuus voi muodostua osaksi yhteistä perintöä.

Näyttelyssä henkilökohtainen historia liittyy myös tämän päivän yhteiskuntaan. Naisiin kohdistuva väkivalta ei kuulu vain menneisyyteen, vaan se on edelleen ajankohtainen yhteiskunnallinen kysymys. Yli puoli vuosisataa sitten tapahtunut henkirikos asettuu siksi väistämättä yhteyteen nykyhetken kanssa. Samalla näyttely nostaa esiin tarpeen puhua vaikeista kokemuksista ja luoda tilaa niiden käsittelemiselle – ennen kuin hiljaisuudesta tulee seuraavan sukupolven kannettavaa.

Väkivallan sijaan Rauhan tyttärissä katse suuntautuu kuitenkin ennen kaikkea ihmisiin, jotka jatkavat elämäänsä tapahtuneen jälkeen. Teoksissa kulkevat rinnakkain suvun naiset, äidit ja tyttäret, perhealbumien kuvat, keskisuomalainen maisema sekä paikat ja yksityiskohdat, joihin muistot ovat kiinnittyneet. Osana projektia Minkkinen on kuvannut myös Rauhan suvun naisia eri sukupolvissa. Näyttelyyn on valikoitunut yli 40 teosta, joissa nykyhetki ja arkistoaineisto kohtaavat eri tavoin.

Vuosien aikana myös Minkkisen oma suhde aiheeseen on muuttunut. Vaikenemisen ja ylisukupolvisuuden rinnalle ovat nousseet anteeksianto, ymmärtäminen ja eteenpäin katsominen. Anteeksianto ei näyttelyssä tarkoita tapahtuneen hyväksymistä tai unohtamista, vaan mahdollisuutta tunnistaa menneisyys osaksi omaa historiaa ilman, että sen tarvitsee määrittää tulevia sukupolvia.

Rauhan tyttäret on lopulta myös kertomus jatkuvuudesta. Siitä, kuinka elämä jatkuu menetyksen jälkeen ja kuinka yhden suvun historia rakentuu paitsi siitä, mitä sille on tapahtunut, myös siitä, mitä sen ihmiset ovat tapahtuneen jälkeen tehneet, rakastaneet, kasvattaneet ja vieneet mukanaan eteenpäin.

- Emmi Minkkinen

Emmi Minkkinen (s. 1984) Konginkankaalta kotoisin, Jyväskylässä asuva ja työskentelevä valo kuvataiteilija. Hän valmistui kuvataiteilijaksi Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemiasta vuonna 2025. Hänen työskentelyssään toistuvat perhe, äitiys, kasvaminen, muistot ja sukupolvien väliset suhteet. Henkilökohtaiset kokemukset ja perhehistoria toimivat usein teosten lähtökohtina, joiden kautta Minkkinen tarkastelee laajempia kysymyksiä naiseudesta, hoivasta, muistamisesta ja ihmisten välisistä suhteista. Hänen teoksiaan on ollut esillä Suomessa ja kansainvälisesti.

Emmi Minkkinen: Rauhan tyttäret Äänekosken taidemuseo 29.9.–10.12.2026

Taitelijatapaamiset su 25.10. ja 22.11. klo 13-15.

Uutinen julkaistu , muokattu 1.10.2026 klo 09:54

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvoinnin edistäminen
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Rauhan tyttäret -valokuvanäyttely tarkastelee sitä, mitä perheissä siirtyy sukupolvelta toiselle

Emmi Minkkisen Rauhan tyttäret -näyttely on avattu Äänekosken taidemuseossa. Vuosia rakentunut teoskokonaisuus käsittelee vaikenemista, äiti-tytärsuhteita, ylisukupolvisia kokemuksia ja muistamista. Henkilökohtaisesta sukuhistoriasta alkava näyttely avautuu samalla laajemmaksi pohdinnaksi siitä, mitä kannamme mukanamme edellisiltä sukupolvilta – ja mistä on mahdollista päästää irti.

Influenssa- ja koronarokotukset alkavat Keski-Suomessa porrastetusti

Keski-Suomen hyvinvointialue noudattaa maksuttomien kausi-influenssarokotuksen ja koronarokotuksen tehosteannoksen antamisessa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) antamia suosituksia, joihin ei ole tullut muutoksia viime vuodesta. THL suosittelee myös, että rokotukset on perusteltua aloittaa ikäryhmittäin vanhimmasta ikäryhmästä alkaen. Rokotusjärjestys etenee vanhimmista ikäryhmistä nuorempiin sekä riskiryhmien mukaan.

Pelastuslaitoksen polttoharjoitus järjestetään Konginkankaalla 3.10.2026

Keski-Suomen pelastuslaitoksella oli suunnitteilla järjestää polttoharjoitus Äänekoskella (os. Yrjöläntie, Konginkangas.) Harjoituspäiväksi oli suunniteltu 18.4.2026. Sääolosuhteiden vuoksi harjoitus peruttiin. Uudeksi harjoituspäiväksi samassa paikassa on suunniteltu la 3.10., jolloin pelastuslaitos harjoittelee huoneistopalon erilaisia sammutus- ja savusukellustekniikoita. Harjoituksen lopuksi kiinteistö poltetaan hallitusti maan tasalle. Harjoitus voidaan edelleen tarvittaessa myös perua esimerkiksi sääolosuhteiden vuoksi tai muun ennalta arvaamattoman syyn vuoksi.

Äkilähtö liikkuvampaan arkeen – Anna-Maria Rossi tukee koulujen liikunnallisuutta

Anna-Maria Rossi on aloittanut vuoden mittaisessa Äkkilähtö – liikkuva koulu 2026–2027 -hankkeessa liikuntakoordinaattorina. Hänen tehtävänään on tukea Äänekosken kouluja liikunnan lisäämisessä osaksi koulupäivää, kouluttaa henkilöstöä sekä vahvistaa yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Lisäksi hankkeessa kehitetään Move! -mittausten tuloksiin perustuvaa liikuntaneuvonnan palvelupolkua.

Äänekosken lukio vastaa kysyntään lisäämällä opiskelupaikkoja

Äänekosken lukion kasvava suosio näkyy hakijamäärissä. Tänä vuonna hakijoita oli enemmän kuin lukioon voitiin ottaa, ja erityisesti urheiluakatemiaopinnot ovat lisänneet kiinnostusta myös naapurikunnissa. Opetus- ja kasvatuslautakunta päätti kasvattaa lukion opiskelijamäärää avaamalla välittömästi kymmenen lisäpaikkaa jatkuvaan hakuun sekä nostamalla pysyvien aloituspaikkojen määrän ensi keväästä alkaen 110 opiskelijaan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Riikka Hytönen jatkaa työllisyysalueen johdossa

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueelle valittiin tuttu ja kokenut johtaja, kun valtuusto päätti yksimielisesti valita työllisyysaluejohtajan virkaan koulutuksen, työkokemuksen ja soveltuvuuden perusteella kasvatustieteen maisteri Riikka Hytösen. Hytönen toimii parhaillaan työllisyysaluejohtajan sijaisena Tiina Mäenpään lähdettyä työllisyysalueen johtoon Kuopioon. Äänekoskelle työllisyysaluejohtajan virkaa haki määräaikaan 15 henkilöä, joista kelpoisia oli 12 hakijaa.

Äänekosken tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksensa vuodelta 2025

Äänekosken tarkastuslautakunta on luovuttanut vuodelta 2025 arviointikertomuksensa kaupunginvaltuustolle. Vuoden 2025 arvioinnissa nousi esiin paljon asioita, joista Äänekoskella voidaan olla ylpeitä. Kaupunki on onnistunut kehittämään palveluita, investoimaan lasten ja nuorten arkeen, vahvistamaan kulttuuri- ja liikuntapalveluja sekä edistämään kestävän kehityksen tavoitteita. Myös henkilöstön sitoutuminen ja kaupungin vahva teollinen perusta luovat hyvän pohjan tulevaisuudelle.

Kiertotalous tuo uusia ratkaisuja infrarakentamiseen Keski-Suomessa

Äänekoski on mukana edistämässä kiertotalouden käytännön ratkaisuja infrarakentamisessa. Kiertotaloustapahtuma toi yhteen keskisuomalaisia asiantuntijoita jakamaan kokemuksia erityisesti betonimurskeen hyödyntämisestä ja materiaalitehokkuudesta. Äänekosken kaupunki hyödyntää jo suunnitelmallisesti purkumateriaaleja infrarakentamisessa ja tavoitteena on toteuttaa tulevien rakennusten purkaminen suunnitelmallisesti siten, että syntyvät materiaalit voidaan hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti infrarakentamisessa.

Tiedolla johtaminen tukee työllisyysalueen johtamista ja päätöksentekoa

Työllisyysasiantuntija Niko Kajakulma vastaa työllisyysalueen tiedolla johtamisen sekä maksatuksen tehtävistä. Tiedolla johtaminen keskitettiin Kajakulmalle, jotta viestintäasiantuntija Elina Vepsäläinen voi keskittyä täysipainoisesti työllisyysalueen viestintään. Tiedolla johtaminen toimii johdon tukena ja tarjoaa tärkeää tietopohjaa päätöksenteolle. Sen avulla voidaan tunnistaa kehityssuuntia ja ennakoida tulevaa.