Vanhustenviikko kutsuu kohtaamaan – Äänekoskella tarjolla runsaasti maksuttomia tapahtumia

Valtakunnallista Vanhustenviikkoa vietetään 5.–11.10.2026 teemalla "Arjen kohtaamiset". Äänekoskella viikon aikana järjestetään runsaasti maksuttomia tapahtumia, jotka tarjoavat mahdollisuuksia liikkumiseen, kulttuurin kokemiseen, uuden oppimiseen, virkistäytymiseen ja ennen kaikkea ihmisten kohtaamiseen.

Viikon ohjelmassa on iloa yhdessäolosta, sukupolvien kohtaamisia, luentoja, tietoiskuja, tukea digiasioiden opetteluun, liikuntaa, ulkoilua sekä monipuolisia kulttuurielämyksiä. Äänekosken kaupunki kannustaa osallistumaan tapahtumiin ja vinkkaamaan niistä myös läheisille.

Tutustu Äänekosken Vanhustenviikon esitteeseen täällä

Äänekoskella Vanhustenviikon ohjelma tarjoaa maksutonta liikuntaa, kulttuuria, uuden oppimista, hiljentymistä ja monia mahdollisuuksia yhteiseen tekemiseen. Suuri osa viikon tapahtumista perustuu paikallisiin, ympäri vuoden toimiviin palveluihin ja harrastusmahdollisuuksiin. Mukana on myös tapahtumia, jotka on suunniteltu erityisesti Vanhustenviikkoa varten.

– Tahdomme, että ikäystävällisyys näkyy ja kuuluu jatkossakin Äänekoskella konkreettisina kohtaamisina sukupolvien, järjestöjen, seurakunnan, opiskelijoiden, lasten ja ikäihmisten välillä sekä tiiviinä yhteistyönä ympäri vuoden. Pienissä yhteisissä hetkissä kaikenikäisten kokema yhteisöllisyys, turvallisuuden tunne ja hyvinvointi vahvistuvat, kaupungin hyvinvointikoordinaattori Päivi Kivelä kertoo.

Jokaiselle löytyy jotain

Vanhustenviikon ohjelma ulottuu eri puolille Äänekoskea ja tarjoaa tekemistä monenlaisista asioista kiinnostuneille.

Äänekosken vanhusneuvosto järjestää Konsta Hietasen konsertin Kulttuurikeskus Painotalolla. Kirjastoissa on viikon aikana webinaareja, tietoiskuja, kirjavinkkauksia ja muuta ohjelmaa. Taidemuseossa avautuu uusi syyskauden näyttely.

Viikon aikana liikutaan ja ulkoillaan yhdessä eri puolilla kaupunkia. Tapahtumia järjestetään myös kylillä. Konginkankaalla vietetään yhteisöllistä toimintapäivää, ja yhteisiä ulkoiluhetkiä on luvassa Suolahdessa ja Sumiaisissa. Koskelassa musisoidaan ja discoillaan, ja Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto Pokessa nautitaan hemmotteluhoidoista, pelaillaan ja vietetään aikaa yhdessä. Myös seurakunta järjestää viikon aikana useita tapahtumia.

Vanhustenviikko toteutetaan laajana yhteistyönä. Mukana ovat Äänekosken vanhusneuvosto, Äänekosken kaupunki, seurakunta, yhdistykset, hyvinvointialue, Koskela, Poke sekä lukuisat muut yhteistyökumppanit.

Kaikki tapahtumat löytyvät myös Äänekosken tapahtumakalenterista.

Vanhustenviikon tapahtumat ovat kaikille avoimia, eikä niihin ole ikärajoja. Tapahtumat ovat maksuttomia, ellei tapahtumaesitteessä toisin mainita.

Tutustu Äänekosken Vanhustenviikon esitteeseen täällä

Haastamme kaikki äänekoskelaiset mukaan

Vanhustenviikon teemaan voi osallistua myös pienillä arjen teoilla. Äänekosken kaupunki ja vanhusneuvosto haastaa kaikki äänekoskelaiset rakentamaan yhdessä entistä ikäystävällisempää kaupunkia.

Voisitko viikon aikana soittaa ikääntyneelle tai yksinäiselle läheiselle, käydä yhdessä kahvilla tai ulkoilemassa, pysähtyä juttelemaan naapurille tai tarjota apua arjen pienissä asioissa? Joskus jo yksi kohtaaminen voi tehdä päivästä paremman.

Pienistä teoista rakentuvat yhteisöt, joissa luottamus, turvallisuuden tunne ja osallisuus vahvistuvat. Kohtaaminen ei vaadi suurta ohjelmaa, vaan aikaa toiselle ihmiselle.

Hyvä vanhuus rakentuu pienissä hetkissä

Valtakunnallisen Vanhustenviikon teema "Arjen kohtaamiset" muistuttaa siitä, että hyvä arki syntyy ihmisten välisistä kohtaamisista. Palvelut ja rakenteet ovat tärkeitä, mutta yhtä tärkeää on tulla nähdyksi, kuulluksi ja kohdatuksi.

Hyvä vanhuus rakentuu pienissä hetkissä: tervehdyksestä, yhteisestä kahvihetkestä, kuulumisten vaihtamisesta ja siitä, että joku pysähtyy hetkeksi toisen luo. Juuri näitä kohtaamisia Vanhustenviikolla halutaan tuoda näkyviksi ja vahvistaa.

Lämpimästi tervetuloa mukaan Vanhustenviikon tapahtumiin!

Järj. Äänekosken vanhusneuvosto ja Voi hyvin -verkosto

Lisätietoja:

Hyvinvointikoordinaattori Päivi Kivelä, 040 557 7070, paivi.kivela@aanekoski.fi

Uutinen julkaistu , muokattu 2.10.2026 klo 08:02

Uutiset

  • Kaikki
  • Asuminen ja ympäristö
  • Hallinto ja päätökset
  • Hyvinvoinnin edistäminen
  • Ikääntyneet
  • Kasvatus ja koulutus
  • Kulttuuri ja liikunta
  • Lapsiperheet
  • Nuoret
  • Työ ja yrittäminen
  • Uudet asukkaat

Varhaiskasvatuksen sähköinen asiointi uudistuu Äänekoskella vuoden 2027 alussa

Äänekosken kaupungin varhaiskasvatus siirtyy käyttämään eVaka-järjestelmää 1.1.2027 alkaen. Uusi palvelu tarjoaa huoltajille aiempaa monipuolisemmat sähköiset asiointimahdollisuudet, tehostaa viestintää kodin ja varhaiskasvatuksen välillä sekä tukee varhaiskasvatuksen palvelujen sujuvaa toteuttamista. Samalla nykyisestä CGI Vesa -järjestelmästä luovutaan. Huoltajille annetaan tarkemmat ohjeet uuden palvelun käyttöönotosta myöhemmin.

Äänekosken kaupunki on mukana Energiansäästöviikossa

Valtakunnallista Energiansäästöviikkoa vietetään 5.–11.10.2026 teemalla Kaiken takana on energia. Myös Äänekosken kaupunki osallistuu kampanjaan ja tekee jatkuvasti työtä energian viisaan käytön edistämiseksi joka päivä. Äänekosken Energia Oy tukee energiaopetusta paikallisissa kouluissa. Yhtiö kustantaa Energiansäästöviikon opetusmateriaalit Äänekosken kaupungin 2.-luokkalaisille, jotta energiaan, sen säästämiseen ja kestävään käyttöön voidaan tutustua jo varhain.

Rauhan tyttäret -valokuvanäyttely tarkastelee sitä, mitä perheissä siirtyy sukupolvelta toiselle

Emmi Minkkisen Rauhan tyttäret -näyttely on avattu Äänekosken taidemuseossa. Vuosia rakentunut teoskokonaisuus käsittelee vaikenemista, äiti-tytärsuhteita, ylisukupolvisia kokemuksia ja muistamista. Henkilökohtaisesta sukuhistoriasta alkava näyttely avautuu samalla laajemmaksi pohdinnaksi siitä, mitä kannamme mukanamme edellisiltä sukupolvilta – ja mistä on mahdollista päästää irti.

Influenssa- ja koronarokotukset alkavat Keski-Suomessa porrastetusti

Keski-Suomen hyvinvointialue noudattaa maksuttomien kausi-influenssarokotuksen ja koronarokotuksen tehosteannoksen antamisessa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) antamia suosituksia, joihin ei ole tullut muutoksia viime vuodesta. THL suosittelee myös, että rokotukset on perusteltua aloittaa ikäryhmittäin vanhimmasta ikäryhmästä alkaen. Rokotusjärjestys etenee vanhimmista ikäryhmistä nuorempiin sekä riskiryhmien mukaan.

Äkilähtö liikkuvampaan arkeen – Anna-Maria Rossi tukee koulujen liikunnallisuutta

Anna-Maria Rossi on aloittanut vuoden mittaisessa Äkkilähtö – liikkuva koulu 2026–2027 -hankkeessa liikuntakoordinaattorina. Hänen tehtävänään on tukea Äänekosken kouluja liikunnan lisäämisessä osaksi koulupäivää, kouluttaa henkilöstöä sekä vahvistaa yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Lisäksi hankkeessa kehitetään Move! -mittausten tuloksiin perustuvaa liikuntaneuvonnan palvelupolkua.

Äänekosken lukio vastaa kysyntään lisäämällä opiskelupaikkoja

Äänekosken lukion kasvava suosio näkyy hakijamäärissä. Tänä vuonna hakijoita oli enemmän kuin lukioon voitiin ottaa, ja erityisesti urheiluakatemiaopinnot ovat lisänneet kiinnostusta myös naapurikunnissa. Opetus- ja kasvatuslautakunta päätti kasvattaa lukion opiskelijamäärää avaamalla välittömästi kymmenen lisäpaikkaa jatkuvaan hakuun sekä nostamalla pysyvien aloituspaikkojen määrän ensi keväästä alkaen 110 opiskelijaan.

Yksityistieavustusten haku on käynnissä - Haku Tievahdin kautta

Äänekosken yksityisteiden kunnossapitoavustusten hakuaika on nyt käynnissä ja päättyy 31.8.2026 (aiemmin 31.5.2026, hakuaikaa jatkettu). Äänekosken kaupunki ottaa yksityistieavustusten käsittelyssä käyttöön Tievahti-järjestelmän. Tievahti mahdollistaa siirtymisen digitaalisiin palveluihin yksityistieasioissa ja tiekuntien ja kaupungin työ helpottuu. Vuoden 2026 yksityistieavustukset käsitellään uuden järjestelmän kautta.

Riikka Hytönen jatkaa työllisyysalueen johdossa

Pohjoisen Keski-Suomen työllisyysalueelle valittiin tuttu ja kokenut johtaja, kun valtuusto päätti yksimielisesti valita työllisyysaluejohtajan virkaan koulutuksen, työkokemuksen ja soveltuvuuden perusteella kasvatustieteen maisteri Riikka Hytösen. Hytönen toimii parhaillaan työllisyysaluejohtajan sijaisena Tiina Mäenpään lähdettyä työllisyysalueen johtoon Kuopioon. Äänekoskelle työllisyysaluejohtajan virkaa haki määräaikaan 15 henkilöä, joista kelpoisia oli 12 hakijaa.

Äänekosken tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksensa vuodelta 2025

Äänekosken tarkastuslautakunta on luovuttanut vuodelta 2025 arviointikertomuksensa kaupunginvaltuustolle. Vuoden 2025 arvioinnissa nousi esiin paljon asioita, joista Äänekoskella voidaan olla ylpeitä. Kaupunki on onnistunut kehittämään palveluita, investoimaan lasten ja nuorten arkeen, vahvistamaan kulttuuri- ja liikuntapalveluja sekä edistämään kestävän kehityksen tavoitteita. Myös henkilöstön sitoutuminen ja kaupungin vahva teollinen perusta luovat hyvän pohjan tulevaisuudelle.

Kiertotalous tuo uusia ratkaisuja infrarakentamiseen Keski-Suomessa

Äänekoski on mukana edistämässä kiertotalouden käytännön ratkaisuja infrarakentamisessa. Kiertotaloustapahtuma toi yhteen keskisuomalaisia asiantuntijoita jakamaan kokemuksia erityisesti betonimurskeen hyödyntämisestä ja materiaalitehokkuudesta. Äänekosken kaupunki hyödyntää jo suunnitelmallisesti purkumateriaaleja infrarakentamisessa ja tavoitteena on toteuttaa tulevien rakennusten purkaminen suunnitelmallisesti siten, että syntyvät materiaalit voidaan hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti infrarakentamisessa.

Tiedolla johtaminen tukee työllisyysalueen johtamista ja päätöksentekoa

Työllisyysasiantuntija Niko Kajakulma vastaa työllisyysalueen tiedolla johtamisen sekä maksatuksen tehtävistä. Tiedolla johtaminen keskitettiin Kajakulmalle, jotta viestintäasiantuntija Elina Vepsäläinen voi keskittyä täysipainoisesti työllisyysalueen viestintään. Tiedolla johtaminen toimii johdon tukena ja tarjoaa tärkeää tietopohjaa päätöksenteolle. Sen avulla voidaan tunnistaa kehityssuuntia ja ennakoida tulevaa.